REGISTRACEPŘIHLÁŠENÍ

Rozhovor s Alešem Bursou

Rozhovor s Alešem Bursou

Ahoj, pro tu menší skupinu lidí co tě neznají - mohl by si se představit?
Zdravím Vás přátelé. Jsem Aleš Bursa, jsem kulturista a zároveň trenér, člověk co se rád zamýšlí a předává zkušenosti z pestrého života a ten co rád zprostředkovává někdy nevídané postřehy a spojení. Zároveň mám velmi pozitivní vztah k veřejnosti a rád se podílím o své úvahy a případně zodpovídám na kladené otázky. Je mi 31 let a zažívám v současné době bouřlivý kulturisticky vzmach 

Je známo, že cvičíš v Saudské Arábii, proč zrovna zde ?
Saudská Arábie je pro člověka mé individuality naprosto přitažlivá a srdcová záležitost. Nejde jen o pracovní příležitost a potažmo finanční přínos. Jde hlavně o zásadní krok v mém dosavadním životě, kdy se ková, formuje a vtiskuje multi úrovňová zkušenost. Duchovní a spirituální růst, komunikační dovednosti, vystavení se jiným kulturním jevům a principům a nacházení sebe samotného v reflexi všeho tohoto dění. Učím se nové věci a ověřená paradigmata konfrontuji ve vnitřním dialogu samotného se sebou k lepšímu porozumění světu. Jsem člověk víry, a proto mě velmi oslovuje zdejší intenzivní prostředí. Islám a Křesťanství míří ke stejnému Bohu, v kterého věřím a beru Muslimy jako bratry ve víře. Učím se od nich, naslouchám, porovnávám a nechám se vést otevřeným srdcem a myslí.
Navíc jsem si vždycky přál žít mimo demokracii, v kterou naopak moc nevěřím, ale v takovém systému který bych si mohl zvolit. Mám velký respekt před královským ustanovením a touhou sjednotit ušlechtilost nábožného života s moderními (pozitivními) vlivy pronikajícími z venku. Pro mě osobně je Saudská Arábie jednou z nejlepších zemí na světě.

Je mentalita v Saudské Arábii v posilovnách jiná, než u nás?
Ano je, ale nešvary bývají podobného druhu. Málo se cvičí nohy, lidi často tréninky jen šolichají, necvičí moc technicky (a často ani váhy). Spousta lidí má sluchátka a jsou neustále na mobilu a tak podobně. Zásadně se to neliší. V Evropě znám ale víc dříčů. Nicméně se lidi snaží vzdělávat, sledují informační kanály všude možně po internetu a spousta lidí se celkem i vyzná. Všechno se tu navíc zlepšuje celkem rychlým tempem.

Když se řekne Saudská Arábie, většina si představí bohaté lidi, máš mezi svými klienty i nějaké movité šejky? :D
Mám, nebo jsem měl pod sebou mnoho bohatých lidí. Čeho si ale cením nejvíc je jejich individualita. Většinou nabízejí výborně vyvážený mix západního vzdělání s arabskou spiritualitou. Jsou vedeni dobrými mravy a ušlechtilým srdcem. Když vidí a cítí, že jsou Vám jejich peníze nepodstatné, jsou velmi štědří a milí. Skutečně se Vám otevřou v tom nejlepším smyslu a jsou ryzí. Dá se toho od nich strašně moc naučit!

Zařazuješ do jídelníčku i něco typického pro Saudskou Arábii?
V soutěžní přípravě moc ne, kromě možná datlí když mám den s vyšším příjmem sacharidů. Zkoušel jsem velbloudí mléko, což mimochodem chutná dobře, ale není to zásadní nezbytná potravina. Mimo přípravu samozřejmě jím nějaká lokální typická jídla, ale člověk tady najde skoro cokoliv.

Jaké máš plány do budoucna, chtěl by si se vrátit do ČR nebo chceš zůstat v Saudské Arábii napořád?
Jsem řízen rodinou. Kdyby bylo jenom na mě, tak tady budu klidně neomezeně, ale musím vnímat přání rodiny. Právě se mi otevírá nová kapitola v kariéře. Budu mít daleko významnější pozici ve firmě a zároveň trochu jiného ražení a také víc peněz a výborný kariérní růst, který mi zajisté pomůže i do budoucna mimo Arábii. V Lednu za mnou přijedou manželka s dcerou a já pro ně připravuju co možná nejlepší možné zázemí. Pevně věřím, že Saudská Arábie nabízí daleko víc dobrého, než se lidé obecně obávají. Rád bych dokázal, že to tak skutečně je.

Pojďme k tobě a cvičení. Můžeš nám nastínit, jaké jsou tvé maximální výkony na dřep, mrtvý tah a bench press?
Na dřep jsem měl nejvíc 250kg. Kdybych nebyl tak blízko před závody a nepotřeboval tak moc objem nohou jako teď potřebuju, tak bych se vpouštěl i do větších výkonů. Ale musím zdůraznit, že pokud si to člověk dělá co možná nejobtížnější technikou, chodí hodně dolů a kontrolovaně, tak dostat se tímhle způsobem na tuhle váhu je podle mě docela slušný výsledek. Mrtvé tahy mi vždy šly, ale zatím jsem zatáhnul „pouze“ 280kg. Tento týden možná zkusím 290kg. A na bench jsem měl nejvíc naloženo 210kg. Na těchto výkonech samozřejmě nekončím, tak mě prosím sledujte i dál!

Jakou suplementaci používáš v tréninkový a netréninkový den?
V netréninkový den nedávám BCAA. Jinak jedu poctivě protein, teď v přípravě i L-Carnitine. Fish oil a ochranu jater Liv.52 dávám každý den.

Všiml jsem si, že právě jedeš Dorian Yates trénink, v čem ti zrovna tenhle trénink vyhovuje a komu by si trénink doporučil?
Podle mého názoru je Dorianův trénink prostě ultimátně nejlepší přístup pro kulturistu. Způsobí nejlepší možné poškození svalových vláken (v tom nejlepším smyslu samozřejmě) a nastartuje řetězec změn v těle, které vyústí v nejsilnější možnou odezvu organismu při jejich opravě. Zároveň se vyžaduje maximální kontrola provedení techniky a zatížení svalu (nebo systému svalů). To je samo o sobě trénink sebe disciplíny a mobilizace maximálního úsilí. Zároveň člověk nespálí tolik energie (specielně ve formě svalového glykogenu) a nedojde tak k odbourávání svalových proteinů ke tvorbě nové glukózy. Samozřejmě do určité míry a v závislosti na výživě a načasování. Tudíž dle mého názoru extrémně účinná metoda, avšak hodící se hlavně pro pokročilé cvičence, nebo pro překonávání stagnací.

Patříš mezi typ lidí co taky občas zhřeší ve svém jídelníčku ? Zařazuješ i cheatday a co patří mezi tvé nejoblíbenější pochoutky? (pokud zařazuješ cheat day)
Kromě přípravy jsem zatím moc disciplinovaný nebyl! Právě naopak. Opak kulturisty (což teď budu zásadně do budoucna měnit!). Moje veliká chyba a slabost! Občas lehce (plánovaně v daném kontextu) zacheatuju. Většinou ale ne množstvím a proporcí živin, ale spíš druhy jídel co je obsahují. Žádné přejídání ale. Mám moc rád pudinky a pečivo. Tady pudink nejím a pečivo naprosto minimálně. Sushi dávám, a dokonce to ani moc nepovažuju za cheat. Ale s postupující dietou má člověk stále větší chutě. A tak to má být. Čím víc jste v prdeli a na dně, tím víc to většinou jde správným směrem a bez toho pocitu se to nedostane na chtěnou úroveň. Člověk si to prostě musí protrpět. Netrpí-li, nedosáhne.

Jak vypadá tvůj netréninkový den?
Pro většinu lidí asi dost nudně. Odpočívám, ani nepracuju. Někam si zajdu (shopping mall například), nebo se s někým setkám na jídlo, čtu, sleduju videa a podobně. Povídám si přes chat, nebo video call s rodinou…

Stíháš se kromě kulturistiky věnovat i jiným koníčkům?
Bohužel v současné situaci moc ne.

Koho považuješ za svůj největší vzor?
Můj největší životní vzor je Johann Sebastian Bach. Svým vlivem na můj osobní i profesní život jde o nejpodstatnější sílu při formování ideálů a způsobu myšlení, která mě modelovala už od dětství. Jsem naprosto prozářen jeho osobností a životním dílem/postojem. Bez něj bych byl dnes asi úplně jiným člověkem.
Kromě Bacha mám v neuvěřitelné úctě Jana Husa a Martina Luthera a celou řadu dalších významných osobností. Mohl bych jich jmenovat desítky a snad stovky, a to i z řad blízkých přátel!
V kulturistice je mým největším vzorem Dorian Yates, ale nejideálnější postavu měl Flex Wheeler.

Jak je to v Saudské Arábii se suplementy? Najdou se tam nějaké zajímavé značky, nebo tam jsou spíše klasické známější značky?
V Saudské Arábii se nic nevyrábí a pouze se dováží. Navíc na to musí být speciální povolení a mám dojem, že Saudská Arábie nemá úplně přesně definovaný postoj k těmto látkám (suplementům). Zdá se jako by na to neexistovaly přesné předpisy a pouze někdo měl možnost to prodávat v obchodech. Existuje tu síť obchodů GNC, ale těží z exkluzivity, mají extrémně omezený sortiment, většinou orientovaný na značku Muscle-Tech (proč ne, je to podle mě dobrá značka), ale je to extrémně předražené. Oni vědí, že jediná další možnost je nechat si to dovézt ze zahraničí a na to je drahý „shipping“. Internetové obchody frčí, ale při objednávkách větších balení suplementů se to prostě prodraží. Proto někteří využívají speciální slevy a nabídky, objednávají hromadně na sebe a pak prodávají za příznivější ceny, i když pořád nepatrně vyšší. Jeden takový kontakt mám a dokonce mi to vždy doveze domů, nebo do posilovny! A myslím tím dovoz zdarma. Jinak tady docela letí specielně Americké/Kanadské značky. Ale dá se objednat asi cokoliv. Kdybych například objednával něco jako Extrifit z ČR, tak bych prostě musel přes DHL, nebo Aramex. Lidé ale o suplementy mají zájem a využívají je. Akorát se mnohdy nechávají snadno oblbnout. Ale to se děje všude. Já osobně jsem si v poslední době zamiloval whey protein od Optimum Nutrition, používám sypký BCAA od BPI nutrition a někdy třeba Glutamine od Muscle-Techu. Obecně mám právě s Muscle-Techem výborné zkušenosti, ale to už je jiný topic. Zhruba takhle to tady chodí. Uvidíme do budoucna. Země se zdá z venku příliš konzervativní a neochotná měnit běh věcí, ale opak je pravdou a spousta progresivních změn je postupně implementováno do společnosti. Je to křehký proces, kdy lidé musí kulturně dostatečně dozrát, aby mohly přijít v úvahu změny globálnějšího charakteru, jako například řízení aut ženami, existence kin atd. Dejme tomu čas. Saudská Arábie je podle mě velkým hráčem ve světovém měřítku do budoucnosti a jsem neskutečně hrdý toho tady být součástí.

Děkujeme ti za rozhovor. Chtěli bychom ti popřát ať se ti daří. Chtěl by si vzkázat něco čtenářům webu ?
Já děkuji za možnost se veřejně projevit! A stejně tak za přání do budoucna. Čtenářům bych rád vyjádřil podporu ve všem ušlechtilém snažení, do kterého se kdy vpustí. Ať už jde o kulturistiku, nebo jiný obor. Tvrdá a vytrvávající cílevědomá práce by měla být u všech ostatními co možná nejvíce podporována a všichni by se měli v pozitivním prostředí (bez ohledu na rivalitu) navzájem podporovat a učit se od sebe navzájem. Zůstat otevření srdcem i myslí je základ v porozumění sobě samotnému a bez této reflexe se neposunete tak daleko jak možná sníte. Spousta z Vás má úžasné talenty v různých směrech, tak je prosím co nejlépe využívejte! Uvidíte, co Vám otevřenost přinese!! I já Vám přeju co nejvíce úspěchu a pozitivní inspirace a radosti z výsledků!!!!!

MuscleTech Cell Tech 2700 g lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Copyright GetBig.cz © 2015

PartneřiO webuKontakt