REGISTRACEPŘIHLÁŠENÍ

Jaký má vliv alkohol a mariuhana při cvičení

Jaký má vliv alkohol a mariuhana při cvičení

APS Nutrition MESOMORPH 388 g lze pořídít v českých e-shopech (Zdroj: Heureka.cz)Porovnat ceny >>

Co je to vlastně alkohol?

Alkohol je řazen mezi jednu z nejstarších a nejrozšířenějších drog na světě. Jeho účinky mohou na tělo působit pozitivně, v převážné většině jsou ale negativní.  Je řazen mezi drogy, které tlumí a zpomalují životní rytmy. Následkem můžou být nejisté pohyby, narušené vnímaní a neschopnost rychle raegovat na podněty. V extrémních případech může způsobit koma a dokonce i smrt. Nadměrné pití alkoholu zapříčinilo ve světě mnohé, od pádu Říše Římské přes zahozené talenty Holywoodských herců, až po rozvracené rodiny či konce sportovní kariéry. Nadměrné pití je tedy nejen škodlivé, ale i finančně velmi nákladné.

 Jak alkohol ovlivňuje naše tělo?

Alkohol se dostane do mozku během několika minut od požití a rychle se začne projevovat snížením činnosti nervových buněk. Pokud hladina alkoholu překročí určitou hranici, dojde ke zpomalení dýchání a tělo zkolabuje, protože mozku není dodáváno dostatečné množství kyslíku.

Stádia opilosti dle % promilí v krvi:

1 – 1,5 - skvělá nálada, spokojenost, pocit sebejistoty, tváří se vesele, smích, výřečnost

 1,5 – 3 – netaktní, impulsivní, nenaslouchá svému okolí, zpívá a křičí, vrávorá

 3 ‰ + - v takovém množství je nutné jedince hlídat a nespouštět z očí – ospalost, zvracení, necitlivost, může dojít k pomočení, bezvědomí

Vliv alkoholu při posilování

Užívání alkoholu je něco, čemu by se měl každý kulturista či jakýkoliv jiný sportovec obloukem vyhnout. Mezi hlavní cíle cvičení patří nabírání svalové hmoty a shazování tuků a přesně na tyto dvě věci má alkohol nepříznivý vliv. Je jasné, že nikoho by asi nenapadlo dát si  alkohol před, nebo ihned po tréninku.  Věřte ale, že i pár drinků může tělo ovlivnit až na 48 hodin a mít negativní vliv na váš následný trénink. Mezi hlavní negativní faktory patří:


  • Snížení síly

  • Neschopnost soustředit se a správně zapojit svalové partie, koordinovat tělo

  • Ruší kvalitní a klidný spánek -> zpomalení regenerace a léčení případných zranění

  • Zvýšená únava – játra pracují na vstřebávání alkoholu na úkor glykogenu

  • Zasahuje do regulace teploty těla -> může vést k dehydrataci

  • Kalorie obsažené v alkoholu se POČÍTAJÍ

  • Snížení motivace


Proces anabolismu neboli vstřebávání bílkovin je zpomalen. Stejně tak jako vstřebávání jakékoliv jiné substance. Méně bílkovin se dostává do svalové tkáně a tělo nevyužije maximální potenciál růstu.

Snížení kardiovaskulární aktivity může být pocítěno mezi jednotlivými sériem, což znamená, že potřebujeme delší pauzu a tělo se rychleji unavuje.

Zajímavost: Fitness model Tavi Castro se jednou ve videu zmínil, že před focením pije denně jednu sklenici červeného vína, které mu údajně pomáhá lépe shazovat podkožní tuk poslední dny před focením

Potenciální náhrada?

V prostředí fitness a kulturistiky se často mluví o kontroverzním tématu s názvem marihuana.

Někteří sportovci ji odsuzují, jiní v ní našli zalíbení. Mezi největší rizika užívání této látky patří návykovost a problémy dýchacího systému. Existují dvě hlavní rozdělení této drogy – druh sativa a indica. První zmíněný vyvolává velmi zjedodušeně „vnítřní pohodu“ a je vhodný pro posedávání a relaxování doma. Druhý příklad indica vyvolává v lidech kreativitu a způsobuje energičnost. V obou případech je člověk pod vlivem velmi soustředěný.

Působení na tělo

Je prokázáno, že marihuana ovlivňuje asi 5% z celkové produkce testosteronu v těle,  a to na přibližně 24 hodin po užití. Při pravidelnějším užívání si tělo vybuduje toleranci a toto číslo se může snížit.

U podobných čísel zůstaneme i v případě, budeme-li se bavit o výkyvech hladiny růstového hormonu v těle.

Chování pod vlivem?

Existuje jistý stereotyp chování takzvaných „zhulenců“, kteří mohou působit lenivě, zpomaleně a mnohdy i otupěle. Takové příznaky se můžou vyskytovatí u lidí, kteří tuto drogu úžívají dlouhodobě ve velkém množství a stávají se závislými.

Pro sportovce, který má nastavený striktní jídelníček je jeden z nejhorších vedlejších účinků zvýšená chuť k jídlu. Nemáte-li opravdu silnou vůli nic špatného nejíst, raději se do experimentování nepouštějte.

Vliv na sportovní výkony

Mnoho sportovců v rozhovorech uvedlo, že tuto drogu pravidelně užívali, nebo dodnes užívají, a někteří dokonce zaznamenali i zvýšení výkonu. Mezi kladné faktory patří vyšší soustředěnost a možnost lepšího zapojení jednotlivých svalů při tréninku. Všeobecně je ale známé, že negativní vlastnosti často převyšují ty kladné.

Závěr

Tento článek nebyl napsán za účelem zakazování,doporučování ani nabádání k užití jakýchkoliv látek.

Snaží se obecným a nezaujatím způsobem informovat a popsat dané téma.

Přestože marihuana nepůsobí tak negativně jako alkohol, oběma drogám se v zájmu vašich sportovních úspěchů raději vyhněte. Ušetříte tím svoje svaly, zdravou mysl i Vaši peněženku.

Není lepší si za ušetřené peníze koupit kvalitní stravu či nějaký protein?

Copyright GetBig.cz © 2015

PartneřiO webuKontakt