REGISTRACEPŘIHLÁŠENÍ

Historie kulturistiky v České republice

Historie kulturistiky v České republice

Kulturistika jako individuální sport začala psát své dějiny již na konci 19. století. To bylo však celosvětové hledisko, v rámci něhož jednoznačně kralovaly Spojené státy americké. Historie tohoto sportu v České republice započala až o mnoho let později.

Není výjimkou, že i u nás v tuzemsku byly oblíbené sporty, jako vzpírání, box nebo zápasy. Také při těchto disciplínách bylo zapotřebí dostatečné síly. Svalový objem zde ale nehrál tu primární roli.

Kulturistika přišla až v šedesátých letech

Právě 60. léta minulého století se stala do značné míry zlomovými. Ze západu k nám stále častěji pronikaly nejrůznější informace a tiskoviny prezentující kulturistiku, jako samostatné sportovní odvětví. Mladí nadšenci prahnoucí po vyrýsovaných postavách začali budovat domácí posilovny a snažili se udělat „posilování“ oficiálním.

To se v určité podobě povedlo v roce 1964, když vznikla první kulturistická komise. Nadcházející měsíce navíc došlo ke striktnímu oddělení kulturistiky od již tak populárního vzpírání. Tři roky na to bylo Československo zařazeno do organizace IFBB.

První československé mistrovství v Bratislavě

První tuzemská soutěž proběhla v roce 1968 v Bratislavě, na níž se zrodila československá legenda tohoto sportu. Byl to Juraj Višný, který si mimo jiné zahrál také ve filmu, a koho jiného, než svalnatou postavu – Supermana.

Postupem času se českoslovenští kulturisté začali prosazovat i v zahraničí, minimálně v rámci mistrovství Evropy, jež proběhlo v roce 1975. Odtud si zlatou medaili odvezl Petr Stach. Ten svůj debut zopakoval i na evropském šampionátu o dva roky poté. Cizí mu nebyla ani USA za velkou louží. Konkrétně v Kanadě obsadil v roce 1976 čtvrté místo v mistrovství světa.

Významné osobnosti České kulturistiky

Nebyli to však jen samotní kulturisté, kdo se zasloužili o prosazování tohoto sportu na domácím poli, potažmo v zahraničí. Mnohé pro tento sport udělal například reprezentační trenér Alexandr Bačinský, který později emigroval. Mezinárodní scénu naopak dobyl Emil Müller, jenž po emigraci působil v roli generálního sekretáře v IFBB.

Proč psát k nám na web recenze?
- usnadníte ostatním uživatelům výběr suplementů
-máte možnost vyhrát protein od značky PROM-IN
ČÍM VÍCE OBSÁHLEJŠÍCH RECENZÍ NAPÍŠETE, TÍM VĚTŠÍ ŠANCI MÁTE NA VÝHRÁT

Jména československé a české kulturistiky

Výše uvedení kulturisté bezpochyby nejsou těmi jedinými, jež dokázali prezentovat Českou republiku, respektive tehdejší Československo. Své úspěchy v oblasti posilování sklízeli také tito pánové.

- Pavol Jablonický
- Josef Bartoš
- Rudolf Petra
- Juraj Pipásek
- Milan Okšu

Nedávné a současné době vévodí jména, jakými jsou Tomáš Bureš, Pavel Fabók, Lukáš Osladil, Petr Vaniš a mnozí další.

Megabol Testosterol 250 30 tablet lze pořídít v českých e-shopech za cenu od 79 Kč do 280 Kč (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
 

Copyright GetBig.cz © 2015

PartneřiO webuKontakt